Na úvodní stránku

Brontosauři v Himálajích -- jediná česká neziskovka spolufinancovaná 14. Dalajlámou

TAMeK

2016-10-24

Různé

Přečteno: 979

Komentářů: 0


Dalajláma přijíždí do české republiky příští měsíc a to je důležitá příležitost k připomenutí odkazu přátelství Václava Havla a Dalajlámy. Jejich první setkání vyslalo do světa silnou zprávu o lidských hodnotách i tom, za jakými hodnotami Češi stojí. Neziskovka Brontosauři v Himálajích chce přispívat k tomuto odkazu podporou vzdělávání v Malém Tibetu a co nejužším propojení Čechů a tamních obyvatel -- "jsem přesvědčen, že je spoustu věcí, jak se můžeme vzájemně inspirovat" říká předseda neziskovky Jiří Sázel.


Brontosauři v Himálajích podporují komplexní rozvojový plán školy Spring Dales Public School jejímž cílem je rozšířit kapacitu současné školy pro 350 dětí a zlepšit kvalitu vzdělávání. Nový školní kampus bude energeticky závislý na solární energii a postaven z lokálně dostupných materiálů. Studium bude finančně dostupné lidem všech sociálních vrstev a povede děti k rozvoji intelektu, manuálních dovedností a rozvoji morálních hodnot podle buddhistického učení.

V průběhu posledních 4 let se podařilo realizovat 20 % rozvojového plán za podpory pěti organizací v celkové výši 9 milionů Kč. 14. Dalajláma tento projekt doposud podpořil částkou 3,5 miliónu Kč a to z Brontosaurů v Himálajích dělá jedinou českou neziskovku spolufinancovanou 14. Dalajlámou. "Velmi jsem si vážil Václava Havla a cítím jakou svou povinnost usilovat o přežití jeho odkazu. Jsem velmi rád, že mi v tom pomáháte vaši nezištnou pomocí obyvatelům vesnice Mulbekh a jsem rád, že si naše národy k sobě vždycky n! ašli cestu" řekl 14. Dalajláma v červenci 2012 Brontosaurům v Himálajích.
K tomu, aby Brontosauři v Himálajích dokončili plán rozvoje školy Spring Dales Public School shánějí 500 Himálajských patronů z ČR. Himálajské patrony propojují co nejblíže s obyvateli vesnice Mulbekh pravidelnými emaily nebo zajištěním cest do Malého Tibetu díky, kterým se mohou patroni sejít s podporovanou komunitou (školu umožňuje například dobrovolnictví ve škole, návštěvu kurzu základů buddhismu nebo tibetské medicíny). Himálajské patrony navštěvují v ČR například buddhističtí učitelé nebo mistři tibetské medicíny, aby je za odměnu seznámili se základy jejich řemesla. "Myslím si, že Češi jsou mnohem dále v technických oborech a Tibeťané zase v duchovní a spirituální rovině. Také je obdivuhodná tradice a systém jejich medicíny popřípadě a jak pečlivě dbají na mezilidské vztahy. Jsem přesvědčen, že si máme vzájemně co předat a přál bych si, abychom tím přispěli k odkazu přátelství Václava Havl! a a Dalajlámy a drželi jej aktivní i v současné době" říká pře! dseda Jiří Sázel.

Jeden z první kroků, který udělal Václav Havel po skončení okupace, že pozval 14. Dalajlámu na návštěvu České republiky (tehdy Československa). Stal se tím prvním státníkem na světě, který se pozval a setkal se Dalajlámou a inspiroval tím ostatní státníky po světě, kteří se také s Dalajlámou začali setkávat. Tento čin stvrdil přátelství a propojení našich národů a také vyslal silnou zprávu, za jakými hodnotami Češi stojí.
Brontosauři v Himálajích se setkávají s Dalajlámou pravidelně od roku 2010. Tehdy v září Dalajláma poprvé osobně navštívil podporovanou školu. V červenci 2011 mu Brontosauři představili rozvojový plán tamní školy a Dalajláma se jej rozhodl finančně podporovat. V listopadu 2011 předal Václav Havel Dalajlámovi poděkování od Brontosaurů, že se rozhodl rozvojový plán finančně podporovat. V červenci 2012 Dalajláma poskytl Brontosaurům rozhovor pro dokumentární film o dobrovolnictví Dobré úmysly. V srpnu 2013 si vyslechnul report ze stav! by nových školních budov a v červenci 2014 získali Brontosauři v Himálajích požehnání k otevření nových školních budov, které osobně otevřel jeho nejmladší bratr v srpnu 2015.

"Ze školou spolupracujeme od roku 2008, kdy jsme tam poprvé pomáhali jako dobrovolníci na základě pozvánky tamního ředitele. Postupem času jsme spolupráci rozvíjeli a dělali více a více projektů. V současnosti chodí do školy 240 dětí což je oproti 80 dětí z roku 2008 trojnásobně více. Tento rok dosáhla jedna ze studentech nejlepších výsledků na konci 10 třídy (obdoba naší statní maturity) mezi 2700 studenty z celého okresu Kargil. Ve škole zavedli pravidelnou meditaci každou sobotu a od státu dostali povolení k provozu na dalších 5 let, což je poprvé založení školy v roku 1992. Školu tento rok navštívila 100 lidí z Česka podívat se, jak se škole daří, pomoci zde jako dobrovolník nebo se účastnit různých kurzů které škola pořádá" vysvětluje Sázel. "Na druhou stranu nám dlouho trvalo, než jsme si za! čali s tamními obyvateli vzájemně rozumět -- například, že my ! jsme tam ! proto, abychom jim pomohli a že nás nemusejí jenom hostit - nebo než jsme naučili proč lidi z ČR pomáhají -- například přesvědčit skupinu dobrovolníků, aby se vzájemně neosočovali, kdo z nich pomáhá lépe" dodává Sázel.

"Obdivuji co jste dokázali a závidím vám váš projekt" řekl zástupcům Brontosaurů v Himálajích Tomáš Vyhnálek, hlavní fundraiser člověka v Tísni. Jana Ledvinová, ředitelka českého centra fundraisingu a 35 letou praxí v neziskovém sektoru, vzdělávání a rozvojové pomoci řekla Brontosaurů v Himálajích "Ještě nikdy jsem nespolupracovala s organizací, která by rozvojovou pomoc dělala tak kvalitně".

"Pokud vás záleží na tibetské kultuře a taky na tom za jakými hodnotami Češi stojí, můžete se přidat ke skupině Himálajských patronů, kterých je v současnosti 270. Jsem pevně přesvědčen, že od Tibeťanů se můžeme inspirovat a proto by nám mělo záležet, aby si z tradiční kultury vzali do její budoucí podoby to nejlepší" uzavírá Sázel.


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje Internet mládeži, z.s.
Vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2012-2015
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je středa
30.09.2020optimalizace PageRank.cz